Kot syjamski – cechy, hodowla

Koty syjamskie należą do jednej z odmian, najbardziej zmienianą przez selekcję człowieka. Pomimo powszechnym zupełnie nie były to czworonogi dostojne podobnie jak to jest obecnie. Pierwsi koty wspomnianej odmiany, posiadały wyjątkowo ciężkie życie. Spostrzegano je głównie jako egzotyczne elementy ogrodów zoologicznych oraz pozostałych miejsc. Potem z czasem kot syjamski zaczął stawać się domowym zwierzakami.

By nadać mu znacznie bardziej rozpoznawalny wygląd kot syjamski zostawał znacznie mocniej uszlachetniany znacznie bardziej rozległe rzesze hodowców tego rodzaju wspaniałych zwierząt. z pewnością ciężko w to uwierzyć lecz pierwsze kot syjamski miał budowę bardziej zwartą oraz mocną. Teraz z pewnością większości ludziom koty syjamskie kojarzą się z delikatnością oraz wiotkością. Jedną z cech najbardziej charakterystycznych są nietypowe oczy zwierzęcia tej rasy. Ich intensywny niebieski odcień a także skośne ułożenie względem siebie sprawia iż spojrzenie tego pupila może być bardzo przenikliwe.

Na nieszczęście z racji mocnej ludzkiej ingerencji w procesy zmian rasy, koty te cierpią na poszczególne schorzenia mające swoje dziedzine podłoże. Najczęściej napotykane są zwyrodnienia w obrębie mostka, dysplazja stawu biodrowego lub też zapadanie się gałki ocznej. Z racji tak poważnych dla pupila wad, każdy opiekun musi dobrze orientować się w zasadzie przekazywania cech przez rodziców a także zasad krzyżowania rodziców. Kot syjamski jest teraz pupilem wrażliwym a także lubiącym kontakt z człowiekiem. Mocno przywiązuje się on do mieszkających z nim osób może cierpieć z powodu ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie