Kot sfinks – temperament, hodowla

Czworonogi wymienionej odmiany zapewne cieszą się dużą popularnością wśród osób lubiących oryginalność. Cóż się dziwić, koty pozbawione włosów jednym podobają się mniej natomiast innym bardziej. Odnośnie kynologów kot sfinks jest wynikiem zmian genetycznych. Tak naprawdę obrazują one wybryk natury. Z skrzyżowania ze sobą zwykłych pupili, przyszły na świat wspomniane wcześniej łyse kocięta. Wzbudziło to duże zaintrygowanie ze strony kynologów i pragnęli oni wyhodować na własny użytek rasę kotów nie posiadających włosów. Od tamtego czasu mimo wszystko w parowaniu takich czworonogów, zaczęto wykorzystywać także rodzime koty pozbawione włosa.

Wykonuje się tak, z racji gdyż mieszanie ze sobą jedynie zwierząt sfinks może powodować rozpadania mięśni kociąt. Mimo pozorom, kociaki tej rasy nie przysparzają w domu pod żadnym pozorem większą ilość problemów aniżeli inne koty. Ludziom wydaje się, iż koty nie wytwarzające włosa mogą potrzebować specjalnych czynności. Nie jest to poniekąd prawda, ponieważ nie potrzebują one zupełnie żadnych zabiegów. Kot sfinks będzie kotem nad podziw silnie przywiązanym do opiekuna.

Lubi dokazywać ale może wykazywać się znacznym uporem. odmiennym wymaganiem tego kociaka, które jest większe niż w przypadku innych kotów, jest zapotrzebowanie na inny typ pokarmu a także odrobinę wyższą temperaturę pomieszczenia. Karma powinna zostać nieco mocniej kaloryczna, gdyż dzięki temu pupil jest w stanie zwiększyć ciepłotę swojego organizmu. Kot którym jest sfinks musi także stronić od intensywnego słońca z racji gdyż jego naga skóra może posiadać tendencję do poparzeń słonecznych.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/sfinks/

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com